Utexaminerade från Axxell i Pargas, Brusaby och Åbo

ÅU publicerar namnen på studerande utexaminerade från Axxells utbildningslinjer i Åbo, Brusaby och Pargas.

Vi publicerar namnen på de studerande som uttryckligen själva gett tillåtelse till namnpublicering i media.

Axxell Pargas

Grundexamen för byggnadsbranschen
Husbyggare
Engman Albin, Helander Daniel, Hellbom Emil, Leandersson Isac, Lehtivaara Anton, Lindholm Markus, Strömborg Adam, Tahmasebirad Danial, Vellamo Lenni

Grundexamen inom el- och automationsteknik
Elmontör och automationsmontör
Ahlqvist Niko, Arén Oscar, Ekblad Isak, Ekqvist Lotta, Eriksson Dennis, Granroth Robin, Grönroos John, Lindholm Joakim, Lindqvist Simon, Lindroos Linus, Lundström Sofia, Strand Robin, Sundblom Rebecca, Veijalainen Oskar, Åkerman Jonathan

Grundexamen inom hotell-, restaurang- och cateringbranschen
Kock
Ahlfors Alexander, Backlund Reinhard, Brinkén Simon, Lagercrantz Casper

Yrkesexamen för hotellreceptionist
Lomberg Petra

Yrkesexamen för servitör
Andersson Tove

Grundexamen inom skönhetsbranschen
Kosmetolog
Ahlgren Nella, Ihetu Promise, Johansson Jane, Karlsson Anneli, Laaksonen Laura, Lehtinen Emilia, Lehtinen Sophia, Lindqvist Julia, Seligson Sylva

Grundexamen inom social- och hälsovårdsexamen
Närvårdare
Ahlström Emilia, Björklöf Catharina, Eklund Martina, Gustafsson Malin, Hovi Katja, Johansson Johanna, Karlborg Sherill, Kullberg Alfred, Lindström Dennis, Nygård Ramona, Peci Minire, Ranta-aho Anni, Rousku-Hellgren Pia, Valli Fredrik, Wilsgård Idar

Axxell Åbo

Grundexamen i sjöfart
Vakthavande styrman
Aaltonen Teemu, Ahlström Ossian, Kannelhovi Simon, Karell Anna, Lindblad Filip, Toponen Mikko
Maskinmästare
Hannus Mats, Lindqvist Robin, Mårtensson Anton

Grundexamen i turism
Producent av resetjänster
Eriksson Wilma, Hagelberg Jasmine, llman Robin, Sundström Andréa, Vilo Maja
Turisttjänsteman
Holmström Sabina, Intonen Mary-Anne, Kastilan-Ezer Eva-Lotta, Lehtonen Mona, Lindholm Krista

Brusaby, Kimito

Grundexamen inom hästhushållning
Hästskötare
Ehrnsten Katariina, Kärkkäinen Juliana, Laaksonen Heidi, Rantala Sari

Grundexamen inom lantbruksbranschen
Djurskötare
Borgstén Ida, Bäckman Sofia, Karlsson Carolina, Kemilä Jonna, Mattsson Monica, Nyberg Fanny, Pasanen Heidi, Pitkänen Frida, Sundholm Aleksandra, Sundström Fredrika
Landsbygdsföretagare
Ginman Kevin, Jansson Elis, Lundqvist Lukas, Nygård Emil, Silfvast Adrian, Storgård Ben, Wikström Emil

Grundexamen inom skogsbranschen
Skogsarbetare-skogsserviceproducent
Andersson Mathias, Friberg Christoffer, Lampinen Robert, Lindroos Oskar, Norrvik Kristoffer

Specialyrkesexamen för fotograf
Andersson Camilla, Björklund Gunilla, Bäckvik Ralf, Falck Eva-Maria, Häggblom Anne, Laine Jari, Lundenius Henna, Nyman Maria, Pratsch Peter, Ramstedt Denise, Suikkanen Jyrki, Westman Hanna

Yrkesexamen för djurskötare
Aho Hanne, Björkman Nina, Buchert Charlotta, Gustavsson Helena, Peltonen Patricia, Pohjala Susanna, Savander Heidi, Wickman Karin,

Yrkesexamen för vildmarks- och naturguide
Björklund Kim, Sandström Camilla, Sjöbacka Andreas, Söderlund Sara

Var först att kommentera

Kommentarer

Alla som kommenterar ÅU:s webbartiklar förväntas göra det sakligt och under sitt eget namn. Fyll i både ditt för- och efternamn, tack.


*