Förflytta dig till innehållet

Förvaltningsdomstolen förkastar husbolagsbesvär — Nya höghus får byggas på Bangårdsgatan i Åbo

Detaljplanen som tillåter att två nya höghus i sju våningar byggs godkändes av Åbo stadsfullmäktige i fjol i januari.
Det betyder att den nya byggrätten är mer än 4 500 våningskvadratmeter mer än vad den gamla planen för området tillåter.
De nya höghusen beräknas bli hem för 80 personer.

Tre grannar besvärade sig

Tre av husbolagen i de planerade nybyggenas närhet besvärade sig, men Åbo förvaltningsdomstol förkastar besvären.
Enligt förvaltningsdomstolen är projektets planering och utredningar tillräckliga.
Domstolen anser att man genom detaljplanen har skapat förutsättningar för en trivsam stadsmiljö med tanke på att det aktuella området befinner sig i centrum och med tanke på de andra byggnadernas höjd i området.

Inget oskäligt med nybyggena

Domstolen anser inte heller att den skugga som de nya husen förorsakar är ett sådant problem att det kan anses vara oskäligt.
Det samma gäller eventuella förändringar av grundvattennivåerna och att trafiken väntas öka.
Förvaltningsdomstolen anser också att byggrätten inte är orättvis i förhållande till markägarna i området, om man ser på byggrätterna för ett större område mellan Brahegatan och Humlegårdsgatan.
Ärendet kommer för kännedom till stadsmiljönämnden nästa vecka.
Frågan kan bli ett fall för Högsta förvaltningsdomstolen endast om den beviljar besvärstillstånd.
Artikeln uppdaterad klockan 09.41 med fler detaljer.

Dela artikeln

Kommentarer

Alla som kommenterar ÅU:s webbartiklar förväntas göra det sakligt och under sitt eget namn. Vi godkänner inga länkar till externa webbplatser i kommentarerna. Kommentarerna modereras. Fyll i både ditt för- och efternamn, tack.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Mera nyheter