Liisa Vehviläinen klar för kvarten i ÅLK Open

Aktia Arena i S:t Karins. ÅU-foto

ÅLK Open fortsatte på onsdagen på Aktia Arena, St. Karins.

ÅLK:s Liisa Vehviläinen lyckades hålla för sin seedning och kämpade sig till kvartsfinal.

Första set mot ryskan Elizabeth Kuznetsova var ytterst jämnt och avgjordes slutligen i tiebreak.

Liisa tog sedan över kommandot i andra set och tog sig vidare till kvartsfinal, där hon möter 15-åriga Fatima Keita från Rumänien.

Keita har väckt stor uppmärksamhet bland åskådarna tack vare sin bländade fina enhands backhand och ett otroligt klipp i slagen.

Här håller en stjärna på att tändas, vilket betyder att Lisa måste överträffa sig själv för att kunna ta en plats på podiet.

I kvarten ses också Tammerforsflickan Emma Eerola som i tre set besegrade irländaren Shauna Heffernan, 1-6,6-4,6-3.

På pojksidan är det Roni Hietaranta och Roni Rikkonen som försvarar de finländska färgerna.

Båda gick lätt vidare till kvartsfinal.

Åbospelare ses också i dubbel i morgon då åtminstone Fanny Törn, Cecilia Johansen och Iiro Vasa med sina partners gick vidare.

Matcherna fortsätter på fredag med kvartsfinaler i både singel och dubbel med början klockan 10 på Aktia Arena.

Pojksingel 2. omgången

Roni Mikael HIETARANTA (FIN) – Ronan VAHTRAS (EST)     6-2 6-2    

Charles BARRY (IRL) – Jesse DEN HARTOG (NED)    6-4 7-6(5)    

Johan GARPERED (SWE) [4] – Aaron COHEN (ISR)    6-4 7-5    

Felix GILL (GBR) [6] Alexander Georg MANDMA (EST)   1-6 6-3 6-3    

Roni RIKKONEN (FIN) [5]  – Liam HEDLUND (SWE)    6-2 6-2    

Mikael MARTIKAINEN (FIN)  – Oliver SAARINEN (FIN)    6-2 6-2    

Peter ALAM (GBR) [8] – Petr BAR BIRYUKOV (RUS)    6-1 6-3    

Chris RODESCH (LUX) [2]  – Jesse DE JAGER (NED)   7-5 6-4    

 

Flicksingel 2. omgången

Darja SEMENISTAJA (LAT) [1] – Annali OLIVELLE (GBR)    7-5 6-4    

Natalia SZABANIN (HUN) [8] –  Emilia HARTMAN (FIN)    6-1 6-1    

Fatima KEITA (ROU) –  Noel SAIDENOVA (RUS) [4]  6-1 2-6 6-4    

Liisa VEHVILAINEN (FIN) [6]  – Elizaveta KUZNETSOVA (RUS)    7-6(4) 6-2  

Kristiana Linda ZAHARE (LAT) [7] – Peppi RAMSTEDT (FIN)    6-3 6-3    

Emma EEROLA (FIN) – Shauna HEFFERNAN (IRL)    6-1 3-6 6-2    

Polina SHITIKOVA (RUS) [5]  – Hanna AXELSSON (SWE)    1-6 6-4 6-3    

Lisa PIGATO (ITA) [2]  – Helena NARMONT (EST)    6-0 3-0 Uppgivet   

 

Var först att kommentera

Kommentarer

Alla som kommenterar ÅU:s webbartiklar förväntas göra det sakligt och under sitt eget namn. Fyll i både ditt för- och efternamn, tack.


*